Leczenie ortodontyczne jest długie i wielu Pacjentów nie może doczekać się jego końca. Moment zdjęcia aparatu ortodontycznego nie oznacza jeszcze pełnego sukcesu. Aby zęby nie wróciły do pierwotnych pozycji, konieczne jest wdrożenie leczenia retencyjnego. W tym celu stosuje się aparaty retencyjne. Jednym z nich jest stały aparat retencyjny.
Niektórzy Pacjenci są zaskoczeni, słysząc dwa pojęcia "retencja zębów" i "aparat retencyjny". Czym jest aparat retencyjny, czyli retainer? To urządzenie, którego zadaniem jest utrwalenie efektów uzyskanych w czasie leczenia ortodontycznego. Aparat retencyjny jest niezbędnym elementem retencji - korzystają z niego niemal wszyscy Pacjenci, którzy nosi aparaty czynnościowe.
W ortodoncji retencja oznacza proces stabilizacji skorygowanego uzębienia, które bezpośrednio po zdjęciu aparatu stałego ma predyspozycje do tego, by wracać do swojego dawnego ułożenia. Leczenie retencyjne dąży więc do zachowania i utrwalenia efektów noszenia aparatu na zęby. Co więcej, jest szczególnie wskazane osobom dorosłym, u których wady zgryzu występowały przez większość życia.
Stały aparat retencyjny to szyna retencyjna. Jest ona wykonywana indywidualnie dla każdego Pacjenta i przytwierdzana do zębów po wewnętrznej stronie. Jeżeli szyna retencyjna ma być użytkowana przez Pacjenta dożywotnio, to umieszcza się ją w specjalnym, przygotowanym w szkliwie rowku.
Jeżeli aparat retencyjny ma zostać zdjęty po pewnym czasie (np. kilku miesiącach), to z reguły ortodonci wykorzystują cieniutki drut. Jest on określany jako retainer 3-3 lub retainer 4-4 - nazwy mają związek z liczbą zębów, na których się go umieszcza. Jest on również przytwierdzany po wewnętrznej stronie zębów, ale za pomocą kleju.
W gabinetach ortodontycznych wykorzystuje się też aparat retencyjny ruchomy. Pacjenci korzystają z takich aparatów w nocy lub w dzień - zgodnie z zaleceniami lekarza. Dla tych aparatów charakterystyczna jest akrylowa płytka i klamry. Przykładem takiego rozwiązania może być aparat retencyjny ruchomy Schwarza czy Hawleya.
To często zadawane przez Pacjentów pytanie. Czy aparat retencyjny prostuje zęby? Retainer stały czy ruchomy nie pełni funkcji korekcyjnej, a w związku z tym nie może zmieniać położenia zębów, w tym ich prostować. To zresztą nie jest celem aparatu retencyjnego - ma on jedynie utrwalić efekt uzyskany w czasie leczenia ortodontycznego.
Mimo że aparat retencyjny nie prostuje zębów, to nie można go lekceważyć. Pacjenci, którzy - mimo zaleceń ortodonty - zrezygnują z zakładania retainera, mogą z czasem zaobserwować, że ich zęby wracają do swoich pierwotnych pozycji.
Stały aparat retencyjny służy utrzymaniu efektów leczenia ortodontycznego. Położenie zębów zmienia się w czasie. Z tego względu tak ważne jest utrwalenie rezultatów uzyskanych przy pomocy aparatu ortodontycznego. Niekorzystne zmiany mogą doprowadzić do nawrotu wady zgryzu, a nawet jej pogłębienia. Zapobiec temu może aparat retencyjny stały.
Korzystanie z aparatów retencyjnych - w tym stałych retainerów - zaleca m.in. British Orthodontic Society. Z przeprowadzonych dotychczas badań wiadomo, że wyprostowane zęby z czasem wracają do swoich pierwotnych pozycji. Stały aparat retencyjny pozwala uniknąć ponownego leczenia ortodontycznego. Retainer stały szczególnie dobrze nadaje się do zapobiegania nawrotom stłoczeń i diastemy.
Długość leczenia retencyjnego dobierana jest indywidualnie. U dzieci i młodzieży czas ten zwykle nie musi być długi. Niestety w przypadku osób dorosłych zdarza się, że aparat retencyjny musi być stosowany na stałe. Niekiedy tylko w ten sposób można zapobiec nawrotowi wady zgryzu i utrzymać pozytywne efekty noszenia aparatu ortodontycznego.
Korzystasz z aparatu retencyjnego ruchomego? Pamiętaj, aby robić to z odpowiednią regularnością. W przeciwnym razie możesz doprowadzić do odwrócenia efektów leczenia.
O zastosowaniu i rodzaju aparatu retencyjnego stałego decyduje ortodonta. Wybór podyktowany jest takimi czynnikami, jak wada zgryzu korygowana aparatem czynnościowym i wiek Pacjenta (regułą jest, że u starszych osób zęby wykazują silną tendencję powrotu do pierwotnego ułożenia).
Wyróżnia się dwa rodzaje aparatów retencyjnych: stałe i ruchome. Różnią się one budową i ceną. Jak sama nazwa wskazuje, aparat ortodontyczny stały zostaje na stałe przymocowany do zębów. Dzięki temu pacjent nie musi pamiętać o jego ściąganiu i zakładaniu. Wadą tego rozwiązania jest jednak utrudniona higiena zębów w miejscach, gdzie znajduje się retainer.
Inną możliwością leczenia retencyjnego jest ruchoma nakładka po aparacie ortodontycznym. Popularną opcją są płytki retencyjne, które mają wiele wspólnego z ruchomym aparatem ortodontycznym. Ich noszenie wymaga jednak przyzwyczajenia, zanim stanie się nieco bardziej komfortowe. Jeszcze inną możliwością jest pozycjoner, czyli aparat indywidualnie dostosowany, który nie styka się z podniebieniem - pacjenci doceniają wygodę tego rozwiązania.
Podobnie jak w trakcie właściwego leczenia ortodontycznego, tak i w przypadku aparatu retencyjnego, konieczna jest szczególna uwaga podczas higieny jamy ustnej. Jak czyścić aparat retencyjny?
Jeśli Pacjent korzysta z aparatu retencyjnego ruchomego, sprawa jest prosta. Ponieważ aparat jest wyjmowany, to jego oczyszczenie z resztek jedzenia jest stosunkowo mało uciążliwe. Pacjenci mogą też korzystać ze specjalnych tabletek do aparatów ortodontycznych.
Bardziej czasochłonna jest higiena aparatu retencyjnego stałego, wokół którego bardzo łatwo tworzy się osad oraz kamień nazębny. Dlatego konieczne może być szczotkowanie zębów po każdym posiłku, nitkowanie oraz stosowanie szczoteczek międzyzębowych.
Retencja zębów wiąże się z dodatkowym kosztem. Ile kosztuje retainer stały? Ceny w Orto Magic zaczynają się od 350 zł. Warto wiedzieć, że korzystanie z aparatu retencyjnego nie wymaga tak częstych wizyt kontrolnych, jak leczenie ortodontyczne. Warto również podkreślić, że w zależności od rozpoznanej i skorygowanej wady zgryzu pacjent powinien korzystać z retainera stałego przez okres co najmniej połowy okresu używania stałego aparatu ortodontycznego.
Aparat retencyjny to specjalny typ aparatu, który ma utrwalić rezultaty leczenia ortodontycznego. Retainery dzieli się na stałe i ruchome.
Wygląd aparatu zależy od tego, czy jest on stały, czy ruchomy. Aparat stały to cienki, metalowy drucik. Ruchome retainery mają kształt płytki.
Nie. Aparat retencyjny nie został zaprojektowany po to, aby prostować zęby.
Tak. Aparat retencyjny zapobiega przesuwaniu się zębów do ich pierwotnych pozycji.
Według zaleceń ortodonty. Pacjenci niekiedy muszą użytkować retainer dożywotnio - z reguły jest to retainer stały.
O wyborze aparatu retencyjnego decyduje ortodonta. Wybór zależy m.in. od rodzaju wady, z jaką pacjent zgłosił się do ortodonty.
Ruchomy retainer można myć pod bieżącą wodą lub skorzystać ze specjalnych środków czyszczących do aparatów. Czyszczenie retainera stałego odbywa się podczas codziennej higieny jamy ustnej.
Aparat retencyjny jest tańszy niż aparat stały. W Orto Magic ceny zaczynają się od 350 zł.
Z oferty Orto-Magic polecamy również: