Aparaty bezligaturowe to alternatywa dla tradycyjnych, ligaturowych aparatów ortodontycznych. Z perspektywy pacjenta wybór takiego aparatu oznacza mniej bolesny etap adaptacji, rzadsze wizyty kontrolne i łatwiejsze utrzymanie jamy ustnej w czystości. To wszystko przekłada się na komfort w trakcie leczenia, które - w porównaniu do leczenia z użyciem klasycznego aparatu ortodontycznego - trwa zdecydowanie krócej. Sprawdź, dlaczego jeszcze aparaty bezligaturowe cieszą się popularnością wśród naszych pacjentów!
Leczenie ortodontyczne dorosłych pacjentów najczęściej odbywa się z wykorzystaniem stałych aparatów ortodontycznych. Wykorzystywane we współczesnej ortodoncji aparaty ortodontyczne są oparte na jednym z dwóch rozwiązań: ligaturowym lub bezligaturowym. Aparaty bezligaturowe (aparaty samoligaturujące) wyróżniają się brakiem ligatur, czyli charakterystycznych, kolorowych gumek. W przypadku aparatu tego typu zamki są zbudowane w sposób, który eliminuje konieczność stosowania ligatur.
Zamki w aparacie bezligaturowym zostały wyposażone w specjalne klapki. Spełniają one funkcję podobną jak ligatury - utrzymują łuk ortodontyczny w pożądanej pozycji, dzięki czemu możliwa jest przebudowa kości. Jej rezultatem będzie prawidłowe ułożenie zębów. Mimo że aparat bezligaturowy pozwala osiągnąć ten sam efekt, to z perspektywy pacjenta wyeliminowanie ligatur wiąże się z konkretnymi korzyściami.
Aparat ortodontyczny bezligaturowy może być też stosowany u starszych dzieci. Jego wybór może być korzystny przede wszystkim z dwóch powodów. Po pierwsze, brak ligatur oznacza łatwiejsze utrzymanie jamy ustnej w czystości. U nastolatków jest to szczególnie istotne - higiena tradycyjnego aparatu ortodontycznego jest czasochłonna. Po drugie, modele estetyczne są lżejsze, co również wpływa na komfort pacjenta.
Aparaty ortodontyczne bezligaturowe mają jeszcze jedną istotną zaletę - czas leczenia jest krótszy nawet o kilka miesięcy w porównaniu do standardowych (ligaturowych) aparatów ortodontycznych. To istotna cecha, biorąc pod uwagę fakt, że leczenie ortodontyczne może zająć u młodzieży około 2 lata i nawet 3 lata u dorosłych. Przebudowa kości nie odbywa się z dnia na dzień - to czasochłonny proces. Plusem jest też mniej napięty harmonogram wizyt kontrolnych w gabinecie ortodontycznym - wizyty odbywają się co 6-8 tygodni. Trwają one też krócej, ponieważ ortodonta nie musi wymieniać ligatur.
Z uwagi na rzadsze wizyty u ortodonty i krótszy czas leczenia, aparat ortodontyczny bezligaturowy jest polecany pacjentom, którzy:
Aparat ortodontyczny bezligaturowy jest droższy niż aparat z ligaturami, co ma związek z jego specyficzną budową. Z jakimi kosztami trzeba się liczyć? Zależy to od rodzaju aparatu, na jaki zdecyduje się pacjent - może on wybrać:
W Orto-Magic cena za 1 łuk w przypadku aparatu ortodontycznego bezligaturowego wynosi 3500 zł. Jeżeli Pacjent zdecyduje się na aparat wykonany z materiałów zapewniających dyskretne leczenie, to zapłaci o około 400 zł więcej.
Aparaty ortodontyczne bezligaturowe są droższe. Koszt leczenia ortodontycznego wcale nie musi być jednak o wiele wyższy niż w przypadku aparatu z ligaturami, ponieważ wizyty kontrolne odbywają się rzadziej i jest ich mniej. To częściowo, a niekiedy całkowicie rekompensuje wyższą cenę aparatu zapewniającego pacjentowi wyższy komfort.
Krzywe zęby to źródło Twojego dyskomfortu? Bez względu na to, ile masz lat, możesz mieć piękny, olśniewający uśmiech i proste zęby. Leczenie ortodontyczne, mimo że wymaga od pacjentów cierpliwości, zapewnia estetyczny i trwały rezultat. Jeżeli chcesz zacząć leczenie, umów się na konsultację w Orto-Magic.
Ortodonta w Szczecinie oceni stan uzębienia, postawi diagnozę i zaproponuje odpowiednie leczenie. Jeżeli będzie to możliwe, wśród propozycji znajdzie się również aparat bezligaturowy - w tradycyjnej (metalowej) lub estetycznej wersji. Nie zwlekaj - im szybciej rozpoczniesz leczenie ortodontyczne, tym szybciej zauważysz jego rezultaty!
Z oferty Orto-Magic polecamy również: