Do aparatu ortodontycznego trzeba się przyzwyczaić. Początkowy dyskomfort nie zawsze jest jednak największym problemem – może pojawić się uczucie pieczenia, metaliczny posmak w ustach, obrzęk lub zapalenie kącików ust. Wymienione objawy mogą świadczyć o uczuleniu na nikiel. Jak sobie z tym poradzić?

Czy można mieć uczulenie na aparat ortodontyczny?

Sformułowanie „uczulenie na aparat ortodontyczny” jest nieprecyzyjne i w niektórych przypadkach może wprowadzać w błąd. Czy można mieć uczulenie na aparat ortodontyczny? Alergię kontaktową powoduje głównie nikiel – jeden ze składników materiału, z którego wykonuje się klasyczne (metalowe) aparaty ortodontyczne. Zawartość niklu w zamkach czy pierścieniach może dochodzić do 15 proc. Jednocześnie jony niklu są obecne w wielu przedmiotach codziennego użytku np. biżuterii, odzieży, oprawkach okularów, sprzęcie elektronicznym i kluczach. Wykorzystanie niklu na dużą skalę powoduje, że uczulenie na ten metal jest dziś postrzegane jako poważny problem społeczny – dotyka ono osób z różnych grup wiekowych.

Statystycznie częściej alergia na nikiel (a zatem również na aparat klasyczny czy aparat estetyczny) występuje u kobiet. Powody są różne – zarówno styl życia (np. korzystanie z kolczyków i innej biżuterii zawierającej w składzie nikiel), jak i zaburzenia hormonalne.

Jakie są objawy uczulenia na aparat ortodontyczny?

W trakcie użytkowania aparatu ortodontycznego jego poszczególne elementy ulegają korozji. To naturalne zjawisko prowadzi do wzrostu stężenia niklu w jamie ustnej, konsekwencją czego może być reakcja alergiczna – tzw. uczulenie na aparat ortodontyczny. Jakie są symptomy uczulenia na jony niklu obecne w aparacie? Objawy są dość charakterystyczne – zapalenie błony śluzowej połączone z uczuciem pieczenia lub metalicznym posmakiem w ustach. Również stan warg odbiega od pożądanego – są one popękane i wysuszone, a w kącikach ust może rozwijać się zapalenie.

Uczulenie na nikiel w aparacie ortodontycznym – objawy:

  • wewnątrzustne – zapalenie jamy ustnej, któremu towarzyszy głównie pieczenie i metaliczny posmak, wystąpić może też przerostowe zapalenie dziąseł,
  • zewnątrzustne – popękane i bolesne wargi, wysypka grudkowa wokół ust, zapalenie kącików ust, a rzadziej katar i zapalenie spojówek.

Alergia na aparat ortodontyczny – co robić?

Jeżeli pacjent zauważy opisane u siebie wyżej objawy wskazujące na uczulenie na aparat ortodontyczny, powinien je zgłosić ortodoncie – konieczna będzie zmiana elementów aparatu ortodontycznego na takie, które nie zawierają niklu. Ponieważ wiąże się to z określonymi uciążliwościami, to jeszcze przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego warto wiedzieć, że alergię na jony niklu dość łatwo można wykryć. W jaki sposób?

Aby potwierdzić alergię na nikiel, przeprowadza się test naskórny. Polega on na nałożeniu na skórę niklu i sprawdzeniu, czy w kolejnych dniach wystąpi reakcja skórna. Skorzystać można też z mniej precyzyjnej metody – polega ona na sprawdzeniu, czy po kontakcie np. z biżuterią zawierającą w składzie nikiel pojawi się choćby wysypka na skórze. Jeżeli tak, należy to zasygnalizować ortodoncie – przeprowadzi on szczegółowy wywiad i zaproponuje rozwiązanie. Aktualnie dostępne są różne rodzaje aparatów na zęby, w tym pozbawione niklowych elementów.

Jaki aparat ortodontyczny dla alergików będzie odpowiedni?

Podejrzewasz, że masz alergię na nikiel lub została ona u Ciebie stwierdzona? Być może zastanawiasz się, czy każdy może nosić aparat ortodontyczny – w tym osoby uczulone na jony niklu. Uczulenie na aparat ortodontyczny nie jest czynnikiem wykluczającym leczenie ortodontyczne. Współczesna ortodoncja nie korzysta wyłącznie z metalowych (zawierających nikiel) aparatów ortodontycznych – satysfakcjonujące efekty można też uzyskać, korzystając z aparatów wykonanych z materiałów bezniklowych.

Aparat ortodontyczny dla alergików – co może zaproponować ortodonta Szczecin?

  • Zdejmowany aparat na zęby – u dorosłych pacjentów leczenie można przeprowadzić, wykorzystując choćby przezroczysty aparat na zęby Invisalign. Niestety z aparatu nakładkowego nie może korzystać każdy pacjent – ze względu na jego właściwości nie można nim korygować poważnych wad.
  • Szyny Clear Aligner to kolejny aparat ortodontyczny dla alergików – również nakładkowy. W jego przypadku także występują pewne ograniczenia w zastosowaniu – ortodonta musi ocenić, czy u pacjenta możliwe będzie korygowanie wady przy pomocy tego aparatu.
  • Aparat porcelanowy – ten typ aparatu wyróżnia się mniej widocznymi, estetycznymi zamkami. Podrażniać może jednak łuk i stąd też u uczulonych na nikiel pacjentów, którzy są zainteresowani dyskretnym leczeniem ortodontycznym, stosuje się stalowe, chromowo-kobaltowe lub powlekane żywicą łuki ortodontyczne.

Chcesz cieszyć się prostymi zębami – uśmiechać się i mówić bez obawy, że ktoś zauważy krzywy zgryz? Uczulenie na aparat ortodontyczny, a precyzując – na nikiel, nie jest przeszkodą, aby rozpocząć leczenie ortodontyczne. W OrtoMagic korygujemy wady zgryzu, wykorzystując m.in. aparaty ortodontyczne dla alergików.