Krzywe zęby to nie tylko kwestia samopoczucia i pewności siebie. Konsekwencje mogą być poważne – jako przykład wystarczy podać próchnicę i chroniczne bóle głowy. To powoduje, że osoby z wadami zgryzu często zastanawiają się, czy aparat na zęby jest refundowany. Należysz do ich grona? Poznaj odpowiedź.

Czy aparaty ortodontyczne są refundowane przez NFZ?

Aby odpowiedzieć na pytanie, czy aparaty ortodontyczne są refundowane przez NFZ, należy zacząć od wyjaśnienia, jakie są rodzaje aparatów na zęby. Leczenie ortodontyczne dzieci przeprowadza się za pomocą ruchomych aparatów ortodontycznych – najczęściej są one wystarczające, aby skorygować zgryz. U dorosłych pacjentów stosuje się głównie aparaty stałe. Refundacja aparatu ortodontycznego przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) dotyczy wyłącznie kosztów ruchomego aparatu ortodontycznego (to tzw. zdejmowany aparat na zęby), z którego mogą skorzystać dzieci.

Chociaż leczenie ortodontyczne kojarzy się z aparatem ortodontycznym, to proces korekty zgryzu jest bardziej skomplikowany – trzeba wykonać odpowiednie zdjęcia, wyciski i cyklicznie kontrolować postępy. W rezultacie Ministerstwo Zdrowia określiło szczegółowy zakres świadczeń dostępnych w ramach ubezpieczenia zdrowotnego – wymieniony został on w załączniku nr 6 do Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego. Wynika z niego, że w ramach leczenia ortodontycznego najmłodszym pacjentom przysługuje choćby:

  • konsultacja specjalistyczna;
  • zdjęcie pantomograficzne wraz z opisem – 2 razy w trakcie leczenia ortodontycznego;
  • ortodontyczny rentgenogram głowy lub cefalometria – również 2 razy w trakcie leczenia ortodontycznego;
  • wyciski zębów – rozporządzenie przewiduje wycisk jednej szczęki, który jest niezbędny do postawienia diagnozy, planowania leczenia i kontroli;
  • leczenie aparatem ortodontycznym ruchomym, jednoszczękowym;
  • leczenie aparatem ortodontycznym ruchomym, dwuszczękowym nieelastycznym;
  • kontrola przebiegu leczenia aparatem ruchomym – świadczenie nie jest udzielane częściej niż 12 razy w roku;
  • naprawa aparatu z wyciskiem – ale nie wówczas, gdy uszkodzenie to wynik nieprawidłowego użytkowania aparatu;
  • rekonstrukcja aparatu ruchomego przy pacjencie w niewielkim zakresie;
  • utrzymywacz przestrzeni.

W praktyce oznacza to, że starsze dzieci (i osoby dorosłe) nie mogą liczyć na refundowany aparat na zęby. Stały aparat estetyczny, aparat lingwalny lub aparat metalowy – podobnie jak stały aparat retencyjny – można założyć wyłącznie w prywatnym gabinecie ortodontycznym.

w jaki sposób przyznawana jest refundacja aparatu ortodontycznego

Do jakiego wieku jest refundowany aparat ortodontyczny?

Zastanawiasz się, do jakiego wieku jest refundowany aparat ortodontyczny? Darmowy aparat ortodontyczny dla dzieci przysługuje dzieciom maksymalnie dwunastoletnim. O rok dłużej młodzi pacjenci mogą korzystać z bezpłatnej naprawy używanego aparatu ortodontycznego.

Z myślą o dzieciach z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki realizowany jest całościowy program opieki ortodontycznej. Korzystającym z niego pacjentom przysługuje refundowany aparat ortodontyczny do osiągnięcia wieku 18 lat. Program jest skierowany do dzieci, u których zdiagnozowany został:

  • całkowity rozszczep podniebienia – jednostronny lub obustronny;
  • rozszczep podniebienia pierwotnego – jednostronny, pośrodkowy lub obustronny.

Jak otrzymać darmowy aparat ortodontyczny dla dzieci?

Jesteś rodzicem i zauważasz u swojego dziecka niepokojące zachowania, np. obgryzanie paznokci, ssanie palca czy oddychanie przez usta w czasie snu? Czas udać się do ortodonty. Bardzo możliwe, że po przeprowadzeniu wywiadu i skontrolowaniu stanu uzębienia lekarz uzna, że dziecko wymaga leczenia ortodontycznego. Jeżeli Twoje dziecko ma mniej niż 13 lat, przysługuje mu refundowany aparat na zęby. Chociaż do ortodonty nie trzeba posiadać skierowania, to bardzo możliwe, że na wizytę trzeba będzie poczekać.

Orientacyjne terminy można sprawdzić, korzystając ze strony internetowej NFZ. Przykładowo w województwie pomorskim na wizytę trzeba oczekiwać od kilku dni aż po 4 lata – w zależności od placówki medycznej. Aby możliwe były zarówno bezpłatne leczenie, jak i refundacja aparatu ortodontycznego dla dzieci, należy wybrać gabinet, który podpisał umowę z NFZ – nie każdy ortodonta decyduje się na taki kontrakt.

Ile się czeka na aparat ortodontyczny z NFZ?

Chociaż odpowiedź na pytanie, czy aparaty ortodontyczne są refundowane przez NFZ, jest częściowo pozytywna (bo refundacja jest dostępna dla dzieci), to pozostaje jeszcze kwestia oczekiwania na aparat. Ile się czeka na aparat ortodontyczny z NFZ? Termin pierwszej wizyty może być odległy. Dodatkowo ma ona na celu ocenę stanu uzębienia dziecka. Do tego, aby mały pacjent otrzymał ruchomy aparat, jest jeszcze daleko – od pierwszej wizyty minąć może nawet kilka miesięcy. To właśnie powoduje, że część osób na leczenie i zakładanie aparatu ortodontycznego umawia się w prywatnych gabinetach.

Ortodonta w Szczecinie – dr n. med. Magdalena Durka-Zając – prowadzi leczenie ortodontyczne zarówno dzieci, jak i dorosłych. Aparat na zęby jest dobierany do wieku pacjenta, wady zgryzu i jego preferencji – istnieje możliwość korygowania wad zgryzu nowoczesnymi aparatami, które są niemal niezauważalne.